Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Orase din India

In jos 
AutorMesaj
Rashmi
Administrator
Rashmi


Mesaje : 508
Data de inscriere : 25/08/2011
Varsta : 25
Localizare : Iasi,Romania

Orase din India Empty
MesajSubiect: Orase din India   Orase din India Icon_minitimeMier Sept 28, 2011 7:03 am

New Delhi este capitala Republicii India și parte a metropolei Delhi.
Orașul a fost planificat și construit pentru a deveni capitală, și a fost denumit astfel când trupele britanice au mutat capitala Indiei Britanice de la Calcutta aici (1911). A fost construit în sudul unei zone urbane mai vechi, denumită câteodată 'vechiul Delhi' sau 'vechea cetate'. A continuat să fie capitală și după retragerea trupelor britanice.
Sus In jos
Rashmi
Administrator
Rashmi


Mesaje : 508
Data de inscriere : 25/08/2011
Varsta : 25
Localizare : Iasi,Romania

Orase din India Empty
MesajSubiect: Re: Orase din India   Orase din India Icon_minitimeLun Oct 31, 2011 6:36 am

Mumbai (în marathi: मुम़बई), fost Bombay, este capitala statului indian Maharashtra și este cel mai populat oraș indian. Mumbai este situat pe o insulă în apropierea coastei vestice a Indiei. Cu o populație metropolitană estimată la 17 milioane de locuitori (2005) , este a treia cea mai mare zonă metropolitană din lume, iar împreună cu orașele satelite învecinate formează una dintre cele mai populate aglomerări urbane. Orașul, care are un port adânc natural, este totodată cel mai mare port din India vestică, desfășurând jumătate din traficul de pasageri al Indiei.
Sus In jos
Rashmi
Administrator
Rashmi


Mesaje : 508
Data de inscriere : 25/08/2011
Varsta : 25
Localizare : Iasi,Romania

Orase din India Empty
MesajSubiect: Re: Orase din India   Orase din India Icon_minitimeLun Oct 31, 2011 6:36 am

Calcutta (scris și Calcuta sau Kolkata, în bengali কলকাতা AFI ['kolkat̪a]) este un oraș în India cu o populație de peste 4.600.000 de locuitori. Până în 1911 a fost capitala coloniei India Britanică și reședința guvernatorului general al East India Company. În prezent este capitala provinciei federale Bengalul de Vest din India.
Sus In jos
Rashmi
Administrator
Rashmi


Mesaje : 508
Data de inscriere : 25/08/2011
Varsta : 25
Localizare : Iasi,Romania

Orase din India Empty
MesajSubiect: Re: Orase din India   Orase din India Icon_minitimeLun Oct 31, 2011 6:37 am

Lucknow (Hindi: लखनऊ, Lakhnaū; Urdu: لکھنو) este capitala statului Uttar Pradesh din India. Orașul are o populație de 2.337.000 de locuitori (1 ianuarie 2004). Orașul este un important centru industrial și nod rutier la 516 km de Delhi pe râul Gomti.
Sus In jos
Rashmi
Administrator
Rashmi


Mesaje : 508
Data de inscriere : 25/08/2011
Varsta : 25
Localizare : Iasi,Romania

Orase din India Empty
MesajSubiect: Re: Orase din India   Orase din India Icon_minitimeLun Oct 31, 2011 6:38 am

Chennai (சென்னை în tamilă) este este capitala statului Tamil Nadu din estul Indiei. Până de curând orașul a purtat numele Madras. Zona mare a orașului Chennai are aproape 7 milioane de locuitori.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Orase din India Empty
MesajSubiect: Re: Orase din India   Orase din India Icon_minitime

Sus In jos
 
Orase din India
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Clip pentru India

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Descopera cu DMG :: Descopera India cu Muskaan-
Mergi direct la: